Szkoła przyjazna uczniowi

Sprzątanie Świata w Stajni Artystycznej MARCINKÓW

galeria tutaj

Ognisko klasowe

Dnia 2 października na Sieleckiej Górze zapłonęło nasze klasowe ognisko – zorganizowane z okazji Dnia Chłopaka.

Pieczone kiełbaski wyśmienicie smakowały na świeżym powietrzu. W miłej atmosferze czas upłynął szybko i w wesołych nastrojach wróciliśmy do szkoły, aby (z pełnymi brzuchami) pilnie się uczyć.

Wychowawca klasy IV TOT

galeria tutaj

Dzień chłopaka

wwwww

galeria tutaj

OGŁOSZENIE

Zmiana planu lekcji

Nowy plan obowiązuje od 01-10-2015r

zobacz tutaj

Delegacja na Stanicy Harcerskiej

W dniu 13 września delegacja naszej szkoły była na pikniku rodzinnym organizowanym przez Posła Roberta Telusa w Miedznej Murowanej na Stanicy Harcerskiej. Reprezentantem naszej szkoły był pan Janusz Aleksandrowicz.

Galeria z uroczystości tutaj

Informacja

Plan dla szkoły policealnej semestr I  tutaj

Plan dla szkoły zlo semestr I tutaj

Dożynki 2015

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali na tegoroczne Dni Żarnowa stoisko z wyrobami cukierniczymi. Mieszkańcy Żarnowa i okolicznych miejscowości mogli spróbować pyszności przygotowanych przez uczniów, którzy kształcą się w zawodach cukiernik i kucharz. Wszyscy, którzy skosztowali naszych wypieków, zapewniali, że nie tylko pięknie wyglądają, ale również pysznie smakują.
Obiecujemy, że za rok również staniemy na wysokości zadania i przygotujemy smakołyki, aby mogły cieszyć wzrok i podniebienie wszystkich zainteresowanych.
 

galeria tutaj

XI DNI ŻARNOWA

KONKURS WIEDZY O RODZINIE zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie. Serdecznie gratulujemy uczestnikom - Mamusiom, Tatusiom i ich Pociechom. Rodzina jest wartością najwyższą, a Państwo dziś to pokazali, dlatego wszyscy jesteście wygrani!!! Pozdrawiamy i dziękujemy za wspólną zabawę.

 

galeria tutaj

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

galeria tutaj

 

Regaty kajakowe

galeria tutaj

ŻARNOWIANIE W KRAINIE ŻUBRA

W dniach 8-9 czerwca 2015 r. młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie uczestniczyła w zajęciach terenowych w Białowieskim Parku Narodowym i jego okolicach. Uczestnikami wycieczki ekologicznej byli uczniowie klas: I ZSZ, II ZSZ oraz III Technikum Obsługi Turystycznej.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym były nie tylko żubry, lecz również łosie, sarny, wilki, dziki, jelenie, a nawet ryś. Dużą ciekawość wzbudziły żubronie. Później przejechaliśmy do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji przyrody. Przewodnikiem na naszej trasie po BPN był pan Jan Piskor, z miejscowego Oddziału PTTK. Po wyjściu z interaktywnego muzeum, weszliśmy na wieżę widokową, skąd rozpościerała się panorama na BPN oraz tereny przygraniczne. Często otrzymywaliśmy sms-y z informacją, że znajdujemy się na terenie Białorusi. Kolejnym punktem programu było przejście do rezerwatu ścisłego na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Po przekroczeniu granicy parku mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się zupełnie gdzieś indziej, ponieważ panował półmrok spowodowany koronami drzew, jakich nigdy wcześniej nie widzieliśmy, tzn. ogromnych rozmiarowo i bardzo wysokich, bo jak nam tłumaczono – każde drzewo, każda roślinka w takim miejscu walczy o przetrwanie, o światło, to jest jak być albo zginąć. Mieliśmy bardzo dużo szczęścia, ponieważ, udając się do rezerwatu w oddali, w granicach otuliny parku widzieliśmy dwa żubry pasące się wśród wysokich traw. Ale nikt nie miał odwagi podejść bliżej. Tego dnia przeszliśmy ponad 11 km, byliśmy już zmęczeni, kiedy doszliśmy do miejsca noclegowego przy zespole Szkolno-Przedszkolnym w Białowieży. Tam zjedliśmy obiadokolację i następnego dnia rano śniadanie. Po śniadaniu przejechaliśmy na miejsce spotkania z przewodnikiem, z którym byliśmy umówieni w Hajnówce. Pierwszą atrakcją, jaką odwiedziliśmy był park Miniatur Zabytków Podlasia. Tu zobaczyliśmy m.in. synagogę w Tykocinie, meczet w Kruszynianach, nieistniejący już pałac w Białowieży, Sobór Św. Trójcy w Hajnówce, do którego koniecznie musieliśmy zajrzeć będąc w Hajnówce, pałac w Białymstoku i wiele, wiele innych obiektów na bardzo małej powierzchni. Z przewodnikiem udaliśmy się do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce na wspaniałą lekcję historii o tym zawodzie. Kowal pokazywał nam, jak się kuje żelazo, podkuwa konie i inne ciekawe przedmioty i narzędzia związane z pracą kowala. Każdy chętny, nawet opiekunowie mieli możliwość popróbować swoich sił w kuciu żelaza, póki gorące. Na tą okoliczność rozpalono dla nas piec, a potem, to już każdy chciał „walić” młotem, a mógł sobie dobrać odpowiednio ciężki i duży, jaki chciał. Te zajęcia bardzo nam się podobały. Ciepło pożegnaliśmy się z przewodnikiem, obiecując, że jeszcze wrócimy kiedyś na Podlasie.

Wracając, odwiedziliśmy święte miejsce wyznawców prawosławia – Górę Grabarkę, majestatyczne miejsce. Chyba każdy próbował wody ze źródła, które podobno uzdrawia. A niech tam, może jednak… wody trzeba było się napić. Weszliśmy do świątyni – pięknej cerkwi, pamiętając o właściwym zachowaniu i ubraniu. Duże wrażenie zrobiły na nas dziesiątki, a może i setki tysięcy krzyży, krzyży, które są przynoszone przez wyznawców prawosławia w celu dziękczynnym lub z prośbą o boże łaski. Z kart historii wynika, że Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epi¬demia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym cza¬sie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. We¬dług kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększa¬na dotrwała do 1990r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998r. Jest już murowana.

Zwiedziliśmy naprawdę ciekawe tereny Podlasia, uczyliśmy się przyrody, jej funkcjonowania w terenie, a nie w szkolnej ławce. Poznaliśmy i zobaczyliśmy na własne oczy wiele gatunków roślin i zwierząt. Naprawdę widzieliśmy króla puszczy!, nie tylko w zagrodzie. A wszystko dzięki organizatorom i sponsorom, których pragnę wymienić i podziękować, a są to: Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie, Nadleśnictwo Opoczno, Stowarzyszenie Wspierania Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Żarnowie. Dzięki darczyńcom młodzież poznała walory przyrodniczo-kulturowe Podlasia, najcenniejszy rezerwat przyrody Europy, najcenniejszy park narodowy Polski, wpisany na listę UNESCO.

Na Podlasie na pewno kiedyś wrócimy, może w jego północną część, ponieważ chcielibyśmy poznać inne parki narodowe oraz obiekty pozaprzyrodnicze tego terenu.

galeria tutaj

Do zobaczenia na szlaku.

Tatiana Kosylak wraz z uczniami ZSZ w Żarnowie

Dzień sportu

 

galeria tutaj

Dzień Pamięci o Majorze Henryku Dobrzańskim "Hubalu"

galeria tutaj

Dzień absolwenta

galeria tutaj

X Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym już za nami

galeria tutaj

 

II Bieg Militarny

galeria tutaj

 

DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH W ŻARNOWIE

Wielkim sukcesem zakończyły się Dni Otwarte Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie zorganizowane 25 marca 2015 r. Szkołę odwiedziło około 80 gimnazjalistów wraz z rodzicami, dla których przygotowano szereg atrakcji. Przybyłych na Dzień Otwarty ZSZ w Żarnowie witała osobiście Pani dyrektor Bożena Kołtunowska.

Tego dnia gościem specjalnym był podinspektor Policji Zdzisław Brzozowicz, który zapoznał gimnazjalistów z najnowszą ofertą szkoły. Od września bieżącego roku proponujemy uczniom NOWY projekt realizowany w technikum, a mianowicie SPECJALIZACJĘ POLICYJNĄ. Program nauczania obejmuje rozszerzoną tematykę z edukacji dla bezpieczeństwa oraz wybraną problematykę szkolenia Policji. W klasie policyjnej prowadzone będą zajęcia w wymiarze dwóch dodatkowych godzin w tygodniu przez trzy lata. Podczas zajęć uczniowie będą umundurowani, a integralną częścią szkolenia będą lekcje w jednej ze szkół policji i jednostkach policyjnych. Szkolenie kończy się wewnętrznym egzaminem praktycznym, po którym uczniowie otrzymają certyfikat ratownika medycznego.

Zajęcia będą realizowane w formie teoretycznej i praktycznej.

Zagadnienia na zajęciach teoretycznych:

Struktura i zadania współczesnej Policji

Podstawy prawa karnego

Kodeks wykroczeń

Elementy psychologii

Formy działań policyjnych

Kryminalistyka w Policji

Teoria strzelania oraz zasady znajomości broni

 

Zagadnienia na zajęciach praktycznych:

Musztra

Szkolenie strzeleckie na strzelnicy

Pierwsza pomoc

Wycieczki do jednostek Policji – Legionowo

Ćwiczenia na terenie jednostki policyjnej

Biegi na orientację

Zajęcia w różnych instytucjach współpracujących ze służbami policyjnymi

Podczas Dni Otwartych gimnazjaliści uczestniczyli w zorganizowanych pokazach różnych zawodów w pracowniach: ekonomicznej, informatycznej, turystycznej, technologiczno-gastronomicznej, mechanicznej oraz fryzjerskiej, gdzie każdy zawód i kierunek szkolnictwa ponadgimnazjalnego prezentowali nauczyciele przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, którym towarzyszyli uczniowie rodzimej szkoły. Były więc doświadczenia, prezentacje zdjęciowe i filmowe, przysmaki kulinarne, pokazy fryzjerstwa, symulacje jazdy samochodem, konkursy ekonomiczne, turystyczne i wiele innych. Zwieńczeniem zwiedzania szkoły był wspólny grill z pieczoną kiełbaską

Od roku szkolnego 2015/2016 Zespół Szkół zawodowych w Żarnowie przygotował niezwykle bogatą ofertę zarówno dla gimnazjalistów, jak i dla osób dorosłych. Dzięki temu stanie się prawdziwym centrum edukacyjnym w powiecie opoczyńskim.

Gimnazjalistom proponujemy naukę w Technikum ze SPECJLIZACJĄ POLICYJNĄ, w zawodach: technik ekonomista, technik obsługi turystycznej, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji reklamy, technik usług fryzjerskich, technik handlowiec), w Zasadniczej Szkole Zawodowej, w zawodach: kucharz, sprzedawca, cukiernik, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, murarz-tynkarz, elektryk, operator przemysłu ceramicznego oraz w Liceum Ogólnokształcącym.

Dla osób dorosłych proponujemy bezpłatne Liceum Ogólnokształcące oraz Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, w specjalnościach: sporządzanie potraw i napojów, produkcja wyrobów cukierniczych, prowadzenie rachunkowości, wykonywanie zabiegów fryzjerskich, montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Kolejną ofertą dla dorosłych jest także Szkoła Policealna dla Dorosłych w zawodach: technik administracji, opiekun w domu pomocy społecznej, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, technik usług kosmetycznych, technik turystki wiejskiej, technik rachunkowości, florysta.

Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie to szkoła bezpieczna, na terenie której jest monitoring, cieszymy się wysoką zdawalnością na egzaminie maturalnym i zawodowym. Naukę dla szkół dziennych prowadzimy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.15 do 14.25. Atutem szkoły są nieliczne klasy dzięki temu każdy uczeń jest indywidualnie przygotowywany, co wpływa na efektywną naukę. W ofercie szkoły są bezpłatne zajęcia dodatkowe przygotowujące uczniów do egzaminów. W ramach współpracy z WFOŚ oraz Starostwem Powiatowym w Opocznie pozyskujemy środki finansowe na cele dydaktyczne, między innymi na wyjazdowe warsztaty terenowe z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego. Przy szkole działa stowarzyszenie, które pozyskuje fundusze przeznaczone na dojazdy uczniów do naszej szkoły, podręczniki szkolne, wycieczki i warsztaty terenowe. W ZSZ w Żarnowie pracują młodzi nauczyciele posiadający uprawnienia egzaminatorów OKE.

 

Zorganizowanie Dnia Otwartego ZSZ w Żarnowie miało na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej oferty potencjalnym uczniom i ich rodzicom.

Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.

Zatem do zobaczenia we wrześniu.

pełna galeria tutaj

Tatiana Kosylak

 

Sadzenie lasu z PTTK Żarnów

 

Z inicjatywy Komisji Ochrony Przyrody działającej przy Oddziale PTTK w Żarnowie po raz drugi w ostatnim czasie zorganizowana została akcja "Sadzenie lasu". Poprzednio sadziliśmy drzewka jesienią ubiegłego roku, a tegoroczna akcja miała miejsce w czwartek 26 marca br. Uczestnikami byli dorośli - działacze Oddziału, ale główną część grupy pracującej w lesie koło Białaczowa stanowiła młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie oraz Gimnazjum w Białaczowie (w sumie 38 osób). Bogdan Wojciechowski, miejscowy leśniczy poinformował o sposobie zalesienia przydzielonej nam powierzchni. Akcja przyniosła wymierne rezultaty, posadziliśmy około dwa tysiące młodych sosen, które już rosną.

galeria tutaj

więcej na www.pttkzarnow.pl

„Kultura bezpieczeństwa”

 

Dnia 24 marca 2015 roku odbył się konkurs wiedzy, który obejmował zagadnienia związane z prawami i obowiązkami pracownika i pracodawcy oraz uprawnieniami i obowiązkami młodocianych. Konkurs zrealizowany był jako podsumowanie programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa” skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest promowanie idei bezpiecznej pracy, jako standardu w przyszłym życiu zawodowym, kształtowanie świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy i podnoszenie poziomu wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych, dotyczących zapewnienia ochrony prawnej i bezpiecznych warunków pracy. Pomysłodawcami programu jest Państwowa Inspekcja Pracy.

Organizatorem konkursu w szkole była pani Monika Brzozowicz – nauczycielka przedmiotów zawodowych ekonomicznych. Konkurs odbył się w postaci testu wiedzy z wyżej wymienionej tematyki i składał się z 25 pytań zamkniętych wśród, których jedna odpowiedź była prawidłowa. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z Technikum i Szkoły Zawodowej w Żarnowie. Podsumowanie konkursu nastąpiło 25 marca 2015 roku. Komisja Konkursowa po sprawdzeniu prac wyłoniła zwycięzców:

I miejsce zajęła Ewa Kołomańska z kl. II ZSZ

II miejsce – Dominik Nowak i Mateusz Snochowski z kl. III TOT

III miejsce – Paulina Waszczyk z kl. I ZSZ

Uczestnikom zostały wręczone dyplomy, a laureatom nagrody rzeczowe.

GRATULUJEMY! ZAPRASZAMY DO KOLEJNEJ EDYCJI ZA ROK!

Monika Brzozowicz

„Przedsiębiorca a etyka biznesu”

 

W II półroczu odbył się konkurs plastyczny adresowany do uczniów Technikum i Szkoły Zawodowej w Żarnowie. Konkurs trwał od 20 lutego do 12 marca 2015 roku. Młodzież miała za zadanie wykonać plakat ukazujący najważniejsze zasady etycznego biznesu. Plakat miał również zawierać hasło promujące etykę w życiu zawodowym. Organizatorem konkursu była pani Monika Brzozowicz – nauczycielka przedmiotów zawodowych ekonomicznych. W konkursie wzięło udział 5 uczniów. Podsumowanie konkursu nastąpiło 13 marca 2015 roku.

I miejsce zajęła Ewa Kołomańska z kl. II ZSZ

II miejsce – Mateusz Snochowski z kl. III TOT

III miejsce – Izabela Rutowicz z kl. III TOT GRATULUJEMY!

 

Uczestnikom zostały wręczone dyplomy, a laureatom nagrody rzeczowe

Monika Brzozowicz

XXI Targi - Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR

W tym roku podczas targów wystawy traktowały o podróżowaniu, egzotycznych krajach, turystyce rowerowej i sposobach na odkrywanie nieznanych zakątków Polski. Inspirujące rozmowy i spotkania, wycieczki oraz prezentacja szlaków rowerowych czy fascynujących miejsc związanych z II wojną światową, jak również pokazy wyczynowe na rowerach zachęcały do odwiedzenia targów.

Podczas wizyty na targach: „Na Styku Kultur” uczniowie z kl. III TOT przy ZSZ w Żarnowie wzięli udział w konferencji organizowanej przez Biuro ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Urzędu Miasta Łodzi – „Miasto Kamienic jako wstęp do rewitalizacji oraz Nowe Centrum Łodzi”.

W tym roku poświęcono uwagę turystyce rowerowej. Region partnerski wydarzenia – MAKROREGION – WSCHODNI SZLAK ROWEROWY GREEN VELO przedstawił trasę ponad 2 tysięcy kilometrów, czekającą na wielbicieli dwóch kółek. Fani takiej formy aktywności, odwiedzając stoisko Green Velo, mogli doświadczyć stacjonarnego podróżowania 3D, obejrzeć pokazy akrobacji rowerowych Bartka Ćwika, otrzymać bezpłatne mapy turystyczne i gadżety. Dodatkowo, z myślą o pasjonatach dwóch kółek, łódzki oddział PTTK zorganizował specjalny rajd, a w ramach wydarzenia odbyła się także konferencja poświęcona turystyce rowerowej.

Ze względu na tegoroczną, 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, na targach nie zbrakło tematyki historyczno-militarnej, związanej z miejscami pamięci oraz sposobami na oryginalne pomysły przeprowadzenia lekcji historii przez rodziców i nauczycieli.

Każdy z uczestników targów po wypełnieniu ankiety otrzymał dużą torbę, w której zgromadził wiele materiałów promocyjnych. Zapewnione atrakcje podczas targów wzbudziły zainteresowania młodzieży, jak również opiekunów.

galeria tutaj

Tatiana Kosylak

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

 

26 lutego 2015 r. w hali sportowej Gimnazjum w Żarnowie zorganizowano spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską, polskim sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w IV Wydziale Karnym. Panią sędzię wszyscy dobrze kojarzymy z telewizyjnego programu: „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, który jest emitowany na antenie TVN.

Honorowy patronat nad spotkaniem objął Wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki, we współpracy z WODN w Skierniewicach, reprezentowanym przez Annę Pręcikowską - Skoczlas, doradcę metodycznego.

„Jak uchronić dzieci przed konfliktami z prawem?” – na to pytanie starała się odpowiedzieć pani sędzia, podczas spotkania z młodzieżą z Żarnowskich szkół: Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Poruszona problematyka zainteresowała zebranych, zarówno młodszych, jak i starszych, a przedstawione przez sędzię przykłady z życia tylko dopełniły całości.

Druga część wizyty z sędzią Anną Marią Wesołowską poświęcona była problematyce: „Nowe zagrożenia, a odpowiedzialność szkoły”, w którym uczestniczyli rodzice, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz władz gminy i powiatu

Pani sędzia poruszyła interesującą problematykę wychowania młodzieży, odpowiedzialności rodziców oraz szkoły. Uczestnicząc w spotkaniu mieliśmy możliwość wysłuchać ciekawych historii z życia wziętych, dotyczących trudnych sytuacji, sytuacji o postępowaniu w sprawach nieletnich, o prawie karnym oraz odpowiedzialności ponoszonej za własne czyny.

Myślę, że spotkanie, w którym uczestniczyliśmy przyczyni się do większej świadomości społecznej odnośnie postępowania oraz zachowania się w sytuacjach trudnych, jak również odpowiedzialności za własne czyny, odpowiedzialności karnej.

Tatiana Kosylak

Quiz ekonomiczny

27 stycznia 2015 roku odbył się quiz ekonomiczny adresowany do uczniów Technikum i Szkoły Zawodowej w Żarnowie. Organizatorem przedsięwzięcia była pani Monika Brzozowicz – nauczycielka przedmiotów zawodowych ekonomicznych.

W quizie wzięły udział 4 dwuosobowe zespoły reprezentujące poszczególne klasy.

Uczniowie przez 60 minut zmagali się z różnymi konkurencjami wykorzystując wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomii i podstaw przedsiębiorczości.

Młodzież miała za zadania ułożyć puzzle z obrazkiem ekonomicznym, rozwiązać krzyżówkę, dopasować znaczki konsumenta, rozwinąć skróty instytucji, odnaleźć hasła ekonomiczne pośród 400 liter, odszukać zdania prawdziwe i fałszywe, ułożyć rozsypywankę dotyczącą pojęć ekonomicznych.

Każda konkurencja miała wyznaczony czas, w którym uczniowie musieli wykonać zadanie. Za poprawne rozwiązanie otrzymywali złotówki (oczywiści papierowe). Rywalizacja była zacięta. Drużyny walczyły o każdą złotówkę!

Po podliczeniu pieniędzy uzyskanych za poszczególne konkurencje I miejsce zajął zespół IV - Piotr Ogłoziński i Mateusz Snochowski, którzy uzyskali 79 zł II miejsce – zespół III - Ewa Kołomańska i Alicja Jończyk - 76 zł III miejsce – zespół I - Magdalena Gredka i Natalia Jaruga - 49 zł IV miejsce – zespół II - Robert Malaga i Rafał Bociek - 34 zł

Uczestnicy rozgrywek otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY!

galeria tutaj

Monika Brzozowicz

INFORMUJEMY

Plan zajęć na roku szkolnego 2014/2015

 

Kocham Cię Polsko

27 stycznia w ZSZ w Żarnowie zorganizowano dla młodzieży turniej wiedzy o Polsce: "Kocham Cię Polsko". Do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny: z klasy I ZSZ, na czele której stanęła pani Agnieszka Borończyk, oraz klasy II ZSZ, na czele której stanął ksiądz Marcin Wojciechowski.

Podczas rozgrywek panowała niesamowita, gorąca atmosfera, drużyny wraz z przedstawicielami dawali z siebie wszystko, aby uzyskać jak najwięcej punktów. W powietrzu czuć było ducha rywalizacji...

Drużyny miały za zadanie: Odgadnąć słynnego Polaka, lub Polkę na podstawie opisu - KALAMBURY Odgadnąć, lub wylicytować - JAKI % Polaków np. uprawia sport? w konkurencji: LICYTACJA Przeliterować trudne słowo całą drużyną. Z podanych podpowiedzi odgadnąć wyraz, który wyszedł już z użycia - konkurencja: ARCHAIZMY Na podstawie slajdów z terenu Polski odgadnąć, jaki to obiekt czy miejsce i gdzie się znajduje - konkurencja: REGIONY POLSKI ORAZ Ostatnia konkurencja: JAKA TO MELODIA? Drużyny bardzo dobrze poradziły sobie z konkurencjami. Wygrała, co prawda drużyna z klasy I wraz z panią Agnieszką, ale tylko jednym punktem. Wszyscy otrzymali słodkie nagrody w postaci czekolad. Drużynom gratuluję wiedzy oraz refleksu, a także świetnego poczucia humoru. Dziękuję paniom: Annie Krawczyk oraz pani Irenie Piekutowskiej, że zechciały uczestniczyć w pracy komisji konkursowej. Dziękuję panu Mariuszowi Maciasowi, że wraz ze mną poprowadził część turnieju: "Jaka to melodia?" Dziękuję wszystkim uczestnikom tak zaciekle rywalizującym oraz wspaniałej publiczności. Do zobaczenia na turnieju w przyszłym roku szkolnym.

galeria tutaj

Tatiana Kosylak

Wigilia szkolna

 

„Oto spełniło się nieśmiałe marzenie żydowskiego mędrca. Pan świata wyszedł naprzeciw ludzkiej tęsknocie nie czekając na nasz ponaglający śpiew: Porzucił wysokości i zamieszkał pośród nas...”

Uroczystością, wpisującą się na stałe w kalendarz Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie jest wigilia szkolna, która odbyła się 16 grudnia 2014 r. Na tę okoliczność uczniowie poszczególnych klas, pod kierunkiem ks. Marcina Wojciechowskiego przygotowali występ słowno-muzyczny podczas, którego przy dźwiękach kolęd i pastorałek wprowadzili uczestników tego niecodziennego spotkania w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Mamy nadzieję, że przeżycia duchowe były wzniosłe i zostaną długo w sercach i pamięci.

Część oficjalna została zamknięta przez panią Dyrektor Bożenę Kołtunowską, która wszystkim zgromadzonym złożyła życzenia świąteczne i noworoczne.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal, gdzie każda klasa przygotowała poczęstunek wigilijny. Wzruszające spotkanie zakończyło się łamaniem opłatka i składaniem sobie życzeń przez wszystkich uczniów i nauczycieli, a także posiłkiem przy wspólnym stole, by jedność i radość panowała w sercach wszystkich.

Spotkanie opłatkowe stało się też dobrą okazją do ogłoszenia konkursu na „Najpiękniejszą wigilię klasową.” Biorąc pod uwagę zaangażowanie i pracę młodzieży w organizacji tego spotkania, zwycięzcami okazali się wszyscy. Każda klasa starannie przygotowała się do tej uroczystości, co było widać po odpowiednio zastawionych stołach, pięknych, świątecznych dekoracjach i miłej atmosferze.

Szkolny opłatek był wspaniałą okazją do wzmocnienia więzi pomiędzy wszystkimi członkami naszej szkolnej społeczności oraz przygotowaniem do głębokiego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.

Monika Brzozowicz

 

Spotkanie Opłatkowe

Spotkania opłatkowe stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. To czas kiedy możemy na chwilę zwolnić i skupić się na tym co nas łączy, cieszy, zapomnieć o tym co nas dzieli i smuci. To czas wzruszeń, refleksji i życzeń. 18 grudnia grono pedagogiczne ZSZ w Żarnowie zorganizowało takie spotkanie, na które przybyli również zaproszeni goście: pan Marcin Baranowski – Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego, pan Bogdan Kubiszewski – Członek Zarządu Powiatu Opoczyńskiego oraz pan Krzysztof Nawrocki – Wójt Gminy Żarnów.

Spotkaniu towarzyszyła życzliwa i rodzinna atmosfera. Wszyscy połamali się opłatkiem, składali sobie serdeczne życzenia oraz zasiedli przy wigilijnym stole, aby spożyć potrawy i wspólnie kolędować.

Monika Brzozowicz

 

II edycja Olimpiady Wiedzy o Turystyce

Izabela Rutowicz oraz Mateusz Snochowski z kl. III Technikum Obsługi Turystycznej przy ZSZ w Żarnowie wzięli udział w drugiej edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Pierwszy etap olimpiady przeprowadzono w szkole, z którego wyłoniono dwóch najlepszych uczniów, którzy wzięli udział w eliminacjach rejonowych w Łodzi w dniu 9 stycznia 2015 r. Olimpiada jest kierowana do uczniów kształcących się w zawodzie Technik Obsługi Turystycznej. Uczniowie, którzy przystąpili do eliminacji regionalnych mieli za zadanie udzielić prawidłowych odpowiedzi w tescie składającym się 40 zadań zamkniętych oraz rozwiązać zadanie praktyczne - ułożyć program pięciodniowej wycieczki oraz sporządzić kosztorys tejże imprezy. Czas pracy wynosił 150 minut. Wyniki będą podane na początku lutego. Do finału przechodzi tylko 30 osób z całej Polski. Życzymy naszym uczniom powodzenia.

galeria tutaj

Tatiana Kosylak

Wizyta uczniów z Gimnazjum z Dąbrowy nad Czarną

28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Żarnowie gościliśmy młodzież klas gimnazjalnych z Dąbrowy nad Czarną. Uczniowie mogli się zapoznać z naszą ofertą edukacyjną jak również z bogatym wyposażeniem praktycznym dla zawodu mechanik samochodowy, a jest to symulator do nauki jazdy oraz gogle, które ukazują stan człowieka po wypiciu alkoholu.  Urządzenia zaprezentował p. Janusz Aleksandrowicz

galeria symulatora tutaj

galeria tutaj

Janusz Aleksandrowicz

Konkurs Cukierniczy

5 grudnia 2014 roku to dzień, w którym uczniowie klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kształcący się w zawodzie cukiernik, mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami cukierniczymi podczas Szkolnego Konkursu Cukierniczego, zorganizowanego przez panią Sylwię Biegałę - nauczycielkę praktycznej nauki zawodu. Tematem wiodącym były Święta Bożego Narodzenia, a zadaniem uczniów wykonanie wyrobu cukierniczego i udekorowanie go w stylistyce świątecznej. Prezentację wypieków bożonarodzeniowych oceniła cała społeczność szkolna, która była pod wielkim wrażeniem opanowania sztuki cukierniczej przez młodsze koleżanki i młodszych kolegów. Wykonawcy tortów, ciast i ciasteczek byli sobie równi, dlatego wszyscy zostali nagrodzeni jednakowo przez dyrektora szkoły panią Bożenę Kołtunowską.

W tym dniu każdy mógł skosztować wspaniałych wypieków, które stały się dla niektórych osób także inspiracją na jedno z dań wigilijnych.
Konkurs popularyzował zawód cukiernika, rozwijał wśród uczniów zainteresowania zawodowe, kształtował umiejętności samodzielnej pracy oraz zdolności manualne.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.

galeria  tutaj

B.K.
 

 

Prezes PTTK w Zespole Szkół Zawodowych

We wtorek 2 grudnia br. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. III TOT i I ZSZ z prezesem Oddziału PTTK w Żarnowie Włodzimierzem Szafińskim. Ilustracją do działań żarnowskiego PTTK była prezentacja multimedialna przedstawiona przez Tatianę Kosylak.
Prezentacja pokazała przedsięwzięcia realizowane w 2013 r. w tym: rajdy piesze, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do teatru, konkursy, szkolenia itp. Celem spotkania w którym uczestniczyli także dyrektorka szkoły Bożena Kołtunowska i Janusz Aleksandrowicz było m.in. zachęcenie uczniów do skorzystania z bogatej oferty turystyczno- krajoznawczej O/PTTK w Żarnowie, a także rozważenie możliwości powołania w szkole koła PTTK .

galeria tutaj

SPOTKANIE Z CUKIERNIKIEM Z WŁOCH

28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Żarnowie po raz drugi gościliśmy włoskiego cukiernika Salvatore Bonawentura, który przybył na specjalne zaproszenie dyrektor szkoły pani Bożeny Kołtunowskiej.

Pan Bonawentura, z pochodzenia Włoch, na co dzień pracujący w renomowanych restauracjach za granicą, miał możliwość podzielenia się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem nie tylko z młodzieżą naszej szkoły, ale także z młodzieżą klas gimnazjalnych z Żarnowa i Dąbrowy nad Czarną.

Gość prezentował swoje kulinarne umiejętności, a także udzielał praktycznych rad i wskazówek przyszłym cukiernikom. Wypieki i potrawy, które przygotowywał wraz z uczniami naszej szkoły, to prawdziwe dzieła sztuki i poezja smaku. Zadowolenie ze spotkania wyrazili wszyscy uczniowie, a także nauczyciele, którzy wysoko ocenili jakość pracy pana Salvatore Bonawentury, a także przygotowanie teoretyczne i praktyczne uczniów klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie cukiernik. Uczniowie pomagający przy produkcji wyrobów cukierniczych zdobyli cenne doświadczenie zawodowe, które z pewnością wykorzystają na zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez panią Sylwię Biegałę.

Podczas spotkania uczniowie z pobliskich gimnazjów mieli także okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły, jak również poznać grono pedagogiczne oraz bazę lokalowo-dydaktyczną. Spotkania z włoskim cukiernikiem będą odbywać się cyklicznie.

galeria tutaj

Srebrna Paulina z Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie

III Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski rozstrzygnięty

Srebrna Paulina z Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie

28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich odbył się III Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski o Puchar Dyrektora ZSP nr 2. Hasło przewodnie turnieju brzmiało „ My Słowianki – współczesna fryzura i makijaż i strój ”. Do konkursu stanęły uczennice fryzjerstwa z dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Końskich, Kielc, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego i Suchedniowa.

Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Konecki – pan Bogdan Soboń.

Za cele konkursu organizatorzy wybrali: wyłonienie młodych, obiecujących fryzjerów, zachęcanie uczniów do doskonalenia umiejętności zawodowych, zachęcanie uczniów do systematycznej nauki i pogłębiania wiedzy, zaszczepienie w młodzieży zasad zdrowej rywalizacji oraz promowanie idei konkursu, jako środka umożliwiającego uzewnętrznienie własnego potencjału.

Do jury zaproszeni zostali: przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Końskich, branży fryzjerskiej, Ochotniczego Hufca Pracy w Końskich, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Końskich oraz fotograf.

Z każdej ze szkół wg zasad regulaminu w konkursie mogło wystąpić po dwóch zawodników. Fryzury na słowiańską nutę wykonane zostały przez zawodników na modelkach.

Pierwsze nagroda przypadła uczennicy z Tomaszowa Mazowieckiego. Paulina Gutowska, uczennica II klasy w zawodzie fryzjer z Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie wyczesała drugie miejsce. Jej modelką była Dominika Bernacka. Oprócz Pauliny z żarnowskiej placówki swoją słowiańską fryzurę czesała też Izabela Szczegielniak z klasy drugiej . Młode adeptki fryzjerstwa do zawodów przygotowała pani Zofia Otwinowska z Żarnowa i pani Dorota Fiderek z Opoczna . Warto dodać, że w minionym roku na tymże konkursie uczennica pani Zofii zajęła pierwszą lokatę, a dwa lata temu kolejna uczennica osiągnęła drugie miejsce. Trzecia nagroda w obecnej edycji konkursu została u gospodarzy ZSP nr 2 w Końskich. Uczennice w ciągu 60 minut czesały swoją współczesną wersję fryzury słowiańskiej, a jurorzy oceniali prace pod względem: kreatywności, estetyki wykonania, harmonii stylistycznej fryzury oraz nowoczesności zastosowanych rozwiązań. Punktowane były również makijaż i strój. Po części warsztatowej konkursu na sali gimnastycznej w ZSP nr 2 odbyła się gala finałowa, na której swój występ miały panie z zespołu „Korniczanka” z Kornicy koło Końskich. Po podliczeniu punktów nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów i nagród, po czym swój czas mieli fotoreporterzy. Na koniec Dyrektor ZSP nr 2 pan Jan Rybiński podziękował wszystkim i wyraził nadzieję na koleją edycję tego konkursu.

Zdjęcia wykonała Pani Edyta Kazimierczyk

galeria tutaj

BRAWO PAULINA!

Wampiriada

 

18 listopada 2014 r. młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie honorowo oddała krew. Uczniowie wraz z opiekunem, Tatianą Kosylak dołączyli do Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie, aby móc uczestniczyć w akcji, jaką jest Wampiriada.

W klasach II ZSZ i III Technikum Obsługi Turystycznej przeprowadzono pogadankę informującą, kto może zostać dawcą krwi, jak się do tego przygotować, jakie są przeciwskazania i jakie to ważne dla drugiego człowieka.

Do akcji krwiodawstwa zgłoszono 10 osób, z których 9 mogło oddać krew, w sumie od naszych uczniów zebraliśmy ok 4 l.

Uczniowie, którzy honorowo oddali krew to: Krzysztof Wróbel, Piotr Kołodziejski, Piotr Ogłoziński, Lucyna Smardzewska, Izabela Rutowicz, Małgorzata Zimnica, Piotr Stolarski, Krzysztof Staniszewski oraz słuchacz szkoły policealnej - Hubert Zelga.

Bardzo nas cieszy, że w tak małej szkole - wśród 15 dorosłych uczniów, aż 9 zapragnęło być dawcami krwi. Z całego serca dziękuję młodzieży, która podjęła to wyzwanie i przyczyniła się do podarowania życia innym osobom. Nigdy nie wiemy, czy sami nie będziemy kiedykolwiek potrzebować tego typu pomocy, dlatego bardzo ważne jest wychowywanie młodzieży i zachęcanie, aby pomagać innym, w czynach, brać czynny udział w tego typu przedsięwzięciach. Pamiętajmy, że oddając krew, ratujemy czyjeś życie. A czy jest coś cenniejszego?

Oby takich ludzi było, jak najwięcej.

Jeszcze raz dziękuję,

galeria tutaj

Tatiana Kosylak.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy cała społeczność Gminy Żarnów 11 listopada zebrała się na uroczystej mszy w kościele pw. św. Mikołaja w Żarnowie. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Żarnowie.

Po mszy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości wyruszyli na cmentarz parafialny, aby złożyć wiązanki i zapalić znicze oddając cześć poległym w walce o Ojczyznę. Uroczystość na cmentarzu rozpoczął Wójt Gminy Żarnów - Krzysztof Nawrocki. Słowa Pana Wójta skłoniły zebranych do refleksji o Ojczyźnie i wzbudziły podziw dla bohaterów tamtych wydarzeń.

Uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Bożeną Kołtunowską również uczestniczyli w uroczystych obchodach Święta Niepodległości i złożyli wiązankę na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Dzięki tak wspaniałym inicjatywom można mieć nadzieję, że w przyszłości zobaczymy więcej młodych uczestników obchodów, którzy świętować będą z potrzeby serca.

galeria tutaj

Monika Brzozowicz

Przegląd dorobku artystycznego 2014

5 listopada 2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyła się 11. edycja Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Opoczyńskiego. W Przeglądzie wzięło udział 6 szkół:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie przedstawił program pt. „Nocne zwiedzanie”,

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opocznie przygotował program „Którędy do źródła?”,

Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie przedstawił program „Baśnie  i legendy włóczęgi”,

- Zespół Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym zaprezentował „Ojczyzna ukryta w języku”,

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy wystąpił z programem ”Żurawia Góra – opowieść z prywatnych dziejów Drzewicy i okolic”,

Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie wystąpił w programie „Liga Mistrzów”.   

Uroczystego otwarcia tegorocznego przeglądu dokonał starosta opoczyński Marek Ksyta. W spotkaniu wzięli również udział wicestarosta Józef Róg, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kopania, Dyrektor Wydziału Oświaty i Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Opocznie Małgorzata Grzesińska, Dyrektor MDK Monika Matusiewicz oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych z powiatu opoczyńskiego.

W skład Jury weszli przedstawiciele wszystkich w/w szkół, a także Agata Andrzejewska – instruktor teatru Miejskiego Domu Kultury i Elżbieta Kossowska – Majkut – przewodniczący, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Opocznie.

Zgodnie z regulaminem Jury wytypowało do nagrody utalentowanych młodych wykonawców, wyróżniających się w poszczególnych dziedzinach sztuki.
Z naszej szkoły zostali wyróżnieni:
 

 Talent wokalny: Mateusz Łopyta.

Talent aktorski:  Piotr Ogłoziński.

 Talent kabaretowy:  Paulina Waszczyk. 

Talent nowoodkryty: Natalia Biniek, Paulina Gutowska.

Wszyscy wyróżnieni w przeglądzie otrzymali nagrodę ufundowaną przez Powiat Opoczyński, jest to wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi na sztukę „Szalone nożyczki” w reżyserii Marcina Sławińskiego. 

Uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie do Przeglądu przygotowały panie: Tatiana Kosylak, Anna Krawczyk, Agnieszka Borończyk, Magdalena Polak i pan Mariusz Macias.
Wszyscy uczestnicy 11. Przegląd Dorobku Artystycznego oraz nauczyciele przygotowujący programy otrzymali upominki w postaci pendriv`ów.
Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy. Jury wysoko oceniło wszystkie prezentacje. Były one różnorakie i przygotowane z dużą starannością. Tematem przewodnim tegorocznych prezentacji było „Dziedzictwo – źródło tożsamości”, który został ujęty w sposób różnorodny i ciekawy. Poziom wszystkich programów był bardzo wysoki. Zespoły przygotowały piękne i oryginalne dekoracje, stroje oraz rekwizyty. Jak zgodnie podkreśliło Jury jedenasta edycja Przeglądu obfitowała w bardzo dużą ilość młodzieży utalentowanej, doskonale przygotowanej, wspaniale reprezentującej swoje szkoły.

B.K.
 

galeria tutaj

Stadion Narodowy

galeria tutaj

Wirtualna lekcja historii

23 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat bogatej historii i kultury żydowskiej na ziemiach polskich poprzez udział w wirtualnej lekcji historii pt. „Opowieść o Żydach polskich”. W lekcji wzięło udział blisko 400 tysięcy uczniów w całym kraju.

Uczniów wirtualnie oprowadzili po wystawie aktorka Maria Seweryn oraz prezenter Maciej Orłoś. Opowiedzieli o kulturze i historii Żydów w Polsce. Lekcja ukazywała życie polskich Żydów i ich relacje z resztą społeczeństwa na tle historii naszego kraju. W trakcie lekcji uczniowie zapoznali się z wystawą: przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod ozdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Przeszli też przez galerię opowiadającą o Zagładzie Żydów podczas II wojny światowej. Zwieńczeniem podróży była rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.

Wirtualna lekcja historii została przygotowana w związku z oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukaże fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju.

Monika Brzozowicz

Dzień Papieski

galeria tutaj

OGŁOSZENIE

 

Próbna matura z OPERONEM odbędzie się w następujących terminach:

  • 25 listopada godz. 900 – egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut) – stara i nowa matura;

  • 26 listopada godz. 900 – egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut) – stara i nowa matura

  • 27 listopada godz. 900 – egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut) – nowa matura;

  • 28 listopada godz. 900 – egzamin z przedmiotów dodatkowych (geografia) na poziomie rozszerzonym (180 minut) – nowa matura.

Sadzenie lasu z PTTK Żarnów

W dniu 16 października 2014 r. młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie i zarazem uczestnicy O/PTTK w Żarnowie oraz Nadleśnictwa Opoczno wzięła udział w akcji sadzenia drzew w miejscowości Dęba w okolicach Poświętnego. W akcję zaangażowani byli nadleśniczy Dawida Kosylak, leśniczy Mateusz Sarlej i specjalista służby leśnej Piotr Stanik. Uczniowie posadzili ok. 2 tys. Drzewek. Imprezę zwieńczyło ognisko oraz pobyt w osadzie leśnej Ceteń. Celem akcji była edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej młodzieży w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

galeria tutaj

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej były wyjątkowe…

W dniu 10 października 2014 roku, z inicjatywy Starosty Opoczyńskiego Marka Ksyty, odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym w Opocznie po raz pierwszy powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej

Zaproszenie na uroczystość przyjęły władze powiatowe, dyrekcje i nauczyciele wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu opoczyńskiego m.in. z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie, który jednocześnie był gospodarzem uroczystości, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Opocznie, Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy w Opocznie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym, Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Opocznie, a także przedstawiciele rodziców.

Przybyłych gości powitała dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie Małgorzata Mróz-Duda, natomiast Starosta Powiatu Marek Ksyta podziękował wszystkim nauczycielom za dotychczasowy trud włożony w kształcenie młodzieży oraz wyraził słowa uznania dla zawodu, który wykonują. Wyróżniającym się dyrektorom i nauczycielom wręczył także swoją nagrodę.

Otrzymali je: Anna Kucharska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opocznie, Katarzyna Sobczyk, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy w Opocznie, Małgorzata Mróz-Duda, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie, Bożena Kołtunowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie, Damian Pietrasik, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym, Piotr Ziuziakowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie, Andrzej Król, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, Monika Daniel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie i Julia Grabska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie.

Starosta pogratulował nagrodzonym, również Markowi Zielińskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Opocznie, który został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Na koniec życzył wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty, aby ich praca, mimo wielu napotykanych trudności dawała satysfakcję i spełnienie

Nagrody wręczyli nauczycielom również dyrektorzy poszczególnych szkół prowadzonych przez powiat.

Nagrodę dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie otrzymali: Monika Brzozowicz - nauczycielka przedmiotów ekonomicznych, Tatiana Kosylak - nauczycielka geografii i przedmiotów zawodowych z zakresu technika obsługi turystycznej, Irena Piekutowska - nauczycielka matematyki oraz Barbara Kornecka – księgowa szkoły, Milena Pękala – sekretarka szkoły i Zofia Skulska – pracownik obsługi.

Bożena Kołtunowska dyrektor szkoły podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie za rzetelność i oddanie z jakim realizują powierzone obowiązki, jednocześnie życzyła sukcesów w pracy dydaktyczno – wychowawczej, nieustającej aktywności i kreatywności oraz by byli Oni zawsze w oczach swoich wychowanków niekwestionowanym autorytetem. Tatiana Kosylak, dziękując w imieniu nagrodzonych nauczycieli za nagrodę, powiedziała, że „jest ona dla wszystkich motywacją i mobilizacją do dalszej pracy jeszcze lepszej i intensywniejszej”.

Całą uroczystość uświetnił występ utalentowanej muzycznie młodzieży z LO w Opocznie.

Z piękną czerwoną różą, otrzymaną od młodzieży w dowód wdzięczności, wszyscy pracownicy oświaty opuścili miejsce uroczystości.

Panu Markowi Ksycie, Staroście Opoczyńskiemu i pani Małgorzacie Mróz-Dudzie, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie serdecznie dziękujemy za zaproszenie. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wraz z Państwem przeżywać ten piękny dzień.

galeria tutaj

Bożena Kołtunowska

Przyjmując zaproszenie dyrektora Gimnazjum im. 25 pułku Piechoty Armii Krajowej w Żarnowie Bogusławy Wiadernej mieliśmy przyjemność uczestniczyć także w gminnych obchodach Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w dniu 14 października 2014 roku.

W uroczystości wzięły udział wszystkie placówki oświatowe znajdujące się na terenie Gminy Żarnów. Swoją obecnością zaszczycili również Starosta Opoczyński - Marek Ksyta, Wójt Gminy Żarnów – Krzysztof Nawrocki, Przewodniczący Rady Gminy w Żarnowie – Krzysztof Gawryś, Skarbnik Gminy Żarnów - Edyta Belica, Kierownik Referatu Organizacyjno – Społecznego - Elżbieta Przybył , radni z powiatu opoczyńskiego – Bogdan Kubiszewski i Marcin Baranowski, proboszcz Jan Dereń, kanonik Jan Kruk, wikary Marcin Wojciechowski, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy szkoły i emerytowani nauczyciele.

Po uroczystym powitaniu przez dyrektor Bogusławę Wiaderną, głos zabrali zaproszeni goście, dziękując wszystkim pracownikom oświaty za osiągnięcia dydaktyczne i odpowiedzialne budowanie procesu wychowawczego dla rozwoju osobowości ucznia.

Krzysztof Nawrocki wręczył Nagrodę Wójta Gminy Żarnów nauczycielom, którzy w ostatnim roku nauki szczególnie na to wyróżnienie zasłużyli. Otrzymali ją nauczyciele Szkoły Podstawowej w Żarnowie: Barbara Kania, Magdalena Piekutowska, Elżbieta Stańczyk, Emilia Zelga; Szkoły Podstawowej w Klewie: dyrektor szkoły, Maria Domańska, Barbara Kowalska; Gimnazjum im. 25 pp AK Małgorzata Aleksandrowicz, Adam Bociek, Agnieszka Kubiszewska, oraz Wiesław Rataj.

Dyrektorzy szkół wręczyli również nagrody swoim pracownikom. Nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej w Żarnowie przekazała wicedyrektor Barbara Kalinowska. Otrzymali ją: Joanna Burakowska, Izabela Jakubowska, Agnieszka Kurzyk, Anna Stańczyk, Iwona Szwed, Lidia Wiaderna, Ewa Kozińska – pracownik obsługi. Dyrektor Gimnazjum Bogusława Wiaderna nagrodziła: Grażynę Doniec, Joannę Grodzicką, Katarzynę Jakubczyk oraz Ewę Gwaderę - pracownika obsługi. Wśród nagrodzonych, którzy otrzymali nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej w Klewie znaleźli się: Elżbieta Strzelczyk i Jolanta Wojciechowska.

Pani Bożena Kołtunowska poinformowała, że nagrodę dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie miała przyjemność wręczyć nauczycielom podczas Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej w dniu 10 października 2014 roku w Opocznie. Wymieniła nagrodzonych: Monikę Brzozowicz, Tatianę Kosylak, Irenę Piekutowską, Barbarę Kornecką, Milenę Pękalę i Zofię Skulską, jednocześnie życzyła wszystkim sukcesów w pracy i zadowolenia z efektów osiąganych w procesie dydaktyczno-wychowawczym.

Starosta Opoczyński Marek Ksyta oraz Wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki gratulując nagrodzonym życzyli Pedagogom, Wychowawcom, Pracownikom Oświaty pogody ducha oraz twórczej pasji przekazywania wiedzy młodym ludziom, życzyli wytrwałości w pełnieniu tej odpowiedzialnej misji, sukcesów w jej realizacji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Uroczystość uświetnił piękny Koncert Życzeń dedykowany Nauczycielom, Pracownikom szkoły i emerytowanym Nauczycielom przez uczniów i młodzież wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Żarnów.

Panu Krzysztofowi Nawrockiemu, Wójtowi Gminy Żarnów i pani Bogusławie Wiadernej, dyrektor Gimnazjum w Żarnowie serdecznie dziękujemy za zaproszenie na tę piękną uroczystość obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które było doskonałą okazją do integracji środowiska gminnego. Będziemy mile wspominać.

Bożena Kołtunowska

Dzień chłopaka

30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka.

Uroczystość poprowadziły nasze sympatyczne dziewczyny: Julita Matusiak i Paulina Gutowska. Niezawodne w tym dniu okazały się również uczennice: Paulina Waszczyk, Magdalena Gredka i Natalia Jaruga, które zmieniały w tempie błyskawicznym rekwizyty potrzebne Panom do wykonywania zadań.

W wyniku głosowania dziewczyn wybranych zostało trzech najpopularniejszych chłopców: Robert Malaga, Mateusz Zdun, Dominik Nowak. Panie z grona pedagogicznego również wytypowały przedstawicieli płci męskiej – pana Janusza Aleksandrowicza i pana Mariusza Maciasa. Wybrani mężczyźni zostali poddani iście „niemęskim” zadaniom ze świata kobiet.

Reprezentanci walczyli o tytuł „SUPER CHŁOPAKA”. Nieodkryte do tej pory talenty męskie oceniało Jury w składzie: Pani Dyrektor Bożena Kołtunowska, Pani Tatiana Kosylak i przewodnicząca SU Natalia Biniek.

W pierwszej kolejności były zabiegi kosmetyczne w salonie piękności:

- umiejętność posługiwania się zalotką – najpiękniej podkręcił sobie rzęsy Mateusz Zdun.

- wykonanie makijażu i malowanie paznokci (u rąk lub u nóg – wybór należał do Panów) Makijaż i manicure pana Janusza Aleksandrowicza zachwycił nie tylko Jury…

- zaprezentowanie się na wybiegu w butach na obcasach w „mini pończoszkach” – w tej konkurencji Pan Mariusz Macias nie miał sobie równych. Z jaką On grację prezentował się przed Jury…

Z salonu piękności Panowie przenieśli się do kuchni, gdzie objawiali swoje talenty kulinarne:

- ubijanie piany ręczną trzepaczką - do sztywnej konsystencji. Mistrzem we władaniu trzepaczką okazał się Mateusz Zdun. Piana w rekordowym tempie była sztywna.

- zagniatanie ciasta na pierogi i wykonanie pieroga z serem dla Pani Zosi – w tej konkurencji MasterChefem okazał się również Mateusz Zdun, którego pierożka z „falbanką” można było jeść na surowo…

Z kuchni Panowie poszli prosto na randkę i musieli:

- wyznać miłość wybrance serca słowami wiersza z plasterkiem cytryny w buzi. Jedynie Pan Mariusz Macias nie miał kwaśnej miny wyznając swą miłość tej jedynej.

Zabawa była super. Po zmaganiach Panów Jury wydało werdykt:

SUPER CHŁOPAKIEM został Mateusz Zdun, który zajął I miejsce.

II miejsce zajął Robert Malaga, a III Dominik Nowak.

Gratulujemy!

Wszyscy mężczyźni dostali dyplomy i słodkie upominki.

Gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim chłopakom życzymy zdrówka i pomyślności.

Monika Brzozowicz

 

galeria tutaj

Ślubowanie klasy I ZSZ

W dniu 30 września 2014r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczniowie uroczyście ślubowali przestrzegać norm moralnych i zasad postępowania, mających istotne znaczenie dla zgodnego współżycia w społeczności szkolnej.

Po ślubowaniu pani Dyrektor Bożena Kołtunowska wręczyła certyfikaty pierwszakom, którzy od tej pory stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie. GRATULUJEMY!

galeria tutaj

Monika Brzozowicz

70. rocznica akcji partyzanckich Armii Krajowej

Są wydarzenia i pamięć zdarzeń, które wymagają skupienia i uwagi. Takim wyjątkowym wydarzeniem było uroczyste otwarcie w dniu 23 września 2014 roku w Sejmie wystawy poświęconej 70 rocznicy akcji partyzanckich Armii Krajowej na ziemi opoczyńskiej. Ekspozycja została objęta honorowym patronatem wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a inicjatorem był poseł Robert Telus wraz z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomaszem Łuczkowskim. Ideą autorów wystawy było oddanie hołdu bohaterom walk partyzanckich ziemi opoczyńskiej.

Zaproszenie przyjęło prawie 300 osób, między innymi reprezentujących Powiat Opoczyński. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim nielicznych już świadków tamtych zdarzeń Majora Mirosława Kopę „Mirona”, Majora Bernarda Kłodawskiego, Porucznik Bożenę Niemirowską, Plutonową Jadwigę Masłoń, Marka Drużkę – dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Józefa Roga - wicestrostę Powiatu Opoczyńskiego, Jana Wieruszewskiego – radnego powiatu opoczyńskiego, Krzysztofa Nawrockiegio – wójta Gminy Żarnów, Wojciecha Rudalskiego - wójta Gminy Paradyż, Janusza Ciesielskiego - wójta Gminy Mniszków, Tomasza Matuszaka - dyrektora Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Strzelców z Jednostki w Paradyżu, dyrektorów szkół, nauczycieli, młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną.

W tej cennej lekcji historii mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć również my - młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie wraz z nauczycielami i dyrektorem szkoły panią Bożeną Kołtunowską. Wspomnienia ostatnich świadków walk partyzanckich to piękny przykład patriotyzmu, ale też zrozumienie, że spoczywa na nas odpowiedzialność za nasz kraj. Tym większa rola i wyzwanie, im więcej osób nie potrafi okazać miłości do Ojczyzny. Wicemarszałek Sejmu w swoim przemówieniu podziękował za obecność reprezentantom kilku pokoleń, zarówno tym, którzy walczyli w obronie Polski, ale także młodym ludziom, dla których Solidarność to już historia. Powiedział także Naszym obowiązkiem jest pamięć o bohaterach oraz przekazanie ich postaw i doświadczenia kolejnym pokoleniom.

Wystawa wzbudziła podziw i duże zainteresowanie wszystkich przybyłych, przede wszystkim młodzieży, która swoją liczną obecnością podkreśliła sens uroczystego spotkania i potrzebę uszanowania pamięci i oddania hołdu wszystkim poległym w walkach partyzanckich.

Po części oficjalnej każdy z zaproszonych gości mógł zwiedzić gmach Sejmu z pracownikami Wszechnicy Sejmowej.

W tym dniu byliśmy świadkami pięknej uroczystości patriotycznej.

Wielki szacunek i podziękowania za zaproszenie.

galeria tutaj

Geografia – lekcja w terenie

16 września 2014 r. na lekcji geografii uczniowie klasy III Technikum Obsługi Turystycznej wraz z nauczycielem uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w terenie, niedaleko szkoły. Celem lekcji było oznaczenie profilu glebowego, wykopanej odkrywki glebowej. W ciągu 20 minut młodzież wykopała odkrywkę o wymiarach 100 cm x 100cm, o głębokości również 100 cm. Na tej podstawie za pomocą przygotowanych przez nauczyciela źródeł informacji, materiałów pomocniczych i kart pracy uczniowie prawidłowo rozpoznali rodzaj gleby - bielicowa. Na kartach pracy młodzież podpisała warstwy gleby, oceniając jej przydatność rolniczą.

Po zajęciach odkrywka została zasypana, a uczniowie z zajęć otrzymali oceny bardzo dobre. Lekcje w terenie są świetną formą zajęć, podczas których młodzież ma możliwość aktywnego udziału w wykonywanych pracach, z których na pewno więcej zapamięta, niż ze szkolnej ławki. Położenie naszej szkoły nieopodal Górki Sieleckiej daje nam możliwość prowadzenia takich lekcji na zajęciach z różnych przedmiotów.

galeria tutaj

Nauczyciel prowadzący zajęcia: Tatiana Kosylak

Ognisko klasy III TOT

Dnia 5 września na Sieleckiej Górze zapłonęło nasze klasowe ognisko - zorganizowane na powitanie nowego roku szkolnego. Pieczone kiełbaski wyśmienicie smakowały na świeżym powietrzu. W miłej atmosferze czas upłynął szybko i w wesołych nastrojach wróciliśmy do szkoły, aby (z pełnymi brzuchami) pilnie się uczyć.

galeria  tutaj

 

Wychowawca kl. III TOT

I Festyn rodzinny Mama Tata i ja….

Dnia 18 maja odbył się po raz pierwszy w Żarnowie Festyn Rodzinny : „ Mama Tata i Ja”. Organizatorami imprezy mającej na celu integrację mieszkańców były żarnowskie placówki oświatowe. Głównym celem przedsięwzięcia było zaangażowanie całych rodzin we wspólne spędzanie czasu wolnego, będące ważnym czynnikiem integrującym rodziny oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez sport, rozrywkę i wypoczynek. Impreza ta połączyła w sobie trzy święta: „ Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka”. Podczas festynu przygotowano dla dzieci i młodzieży liczne atrakcje. Piknik Rodzinny był okazją do spotkania z rodzinami i przyjaciółmi. W słoneczne popołudnie teren wokół żarnowskiego gimnazjum był pełen gwaru i wesołej zabawy

Na scenie zaprezentowali się artyści Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zespołu Szkół Zawodowych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Każdy z organizatorów przygotował swój własny program artystyczny. Nie zabrakło dobrej muzyki, poezji, pokazów tanecznych, a miłośnicy „ Familiady” i „Jakiej to melodii” mogli spróbować swych sił biorąc udział w teleturniejach. Podczas festynu wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki wręczył nagrody w gminnych konkursach plastycznym i fotograficznym : „Żarnów w obiektywie.”

Każdy, kto chciał, mógł ozdobić swoją twarz kolorowymi rysunkami, a włosy pomalować na wszystkie kolory tęczy. Dla najmłodszych przygotowano nie lada gratkę w postaci zjeżdżalni w dmuchanym zamku, która była oblegana do ostatnich chwil imprezy. Nie zabrakło również atrakcji dla starszych uczestników Pikniku. Dzielni ojcowie i odważne mamy miały okazję usiać za kierownicą prawdziwego wozu strażackiego, by choć na chwilę poczuć się jak prawdziwi zawodowi strażacy. Ogromną frajdę sprawiły też dzieciom i rodzicom zmagania sportowe, a głośny doping towarzyszył rywalizacji w żonglerce, skokach na gumowej piłce czy przeciąganiu liny. Przez cały czas trwania Pikniku dla uczestników był rozstawiony stół ze słodyczami, napojami, a także każdy został poczęstowany kiełbaską z grilla.

Cały czas dopisywała nam niezła pogoda, wilczy apetyt, dobry humor i atmosfera świetnej zabawy! Chwile licznych, piknikowych przyjemności i rekreacji upłynęły nam szybko, ale przyniosły radość oraz poczucie, że w naszych placówkach dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele lubią i umieją zarówno wspólnie pracować, jak i się bawić.

Na zakończenie wystąpił zespół muzyczny „ Kasaraba”, który zachęcił zebranych do wspólnej zabawy.

galeria tutaj

 

Szaniec Hubala

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczyli w uroczystości Dnia Pamięci o majorze Henryku Dobrzańskim Hubalu. Na tegorocznych obchodach obecna była córka Hubala Pani Krystyna Dobrzańska – Sobierajska. Patronat nad uroczystościami przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Polowa Msza Święta odprawiona w intencji majora Hubala i jego żołnierzy rozpoczęła uroczystości, które odbyły się przy Szańcu w Anielinie. Po mszy przedstawiciel Prezydenta dr Jarosław Neneman odczytał list od głowy państwa polskiego. Głos zabrali także – wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak i przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kopania. Następnie złożone zostały wieńce i wiązanki przy obelisku, który znajduje się w Szańcu. Wieniec od Powiatu Opoczyńskiego złożyła delegacja ze starostami Markiem Ksytą i Józefem Rogiem.

Postać i czyn Majora Hubala są wciąż żywe w umysłach współczesnych Polaków oraz mieszkańców regionu opoczyńskiego i tak wiele znaczą dla świadomości Narodu Polskiego. Wierność Polsce, wierność złożonej przysiędze zapisuje postać Hubala na trwale w świadomości wielu pokoleń.

galeria tutaj

Dzień otwarty

27 marca 2014 r. w ZSZ w Żarnowie odbył się Dzień otwarty. Uczniowie z pobliskich gimnazjów mieli okazję zapoznać się z oferta edukacyjną szkoły na rok 2014/2015 jak również poznać grono pedagogiczne oraz bazę lokalowo-dydaktyczną.

Na specjalne zaproszenie przybył Salvatore Bonawentura, włoski cukiernik, na co dzień pracujący w renomowanych restauracjach za granicą. Gość prezentował swoje kulinarne umiejętności a także udzielał praktycznych rad i wskazówek przyszłym cukiernikom. Wypieki, które przygotowywał wraz z uczniami naszej szkoły, to prawdziwe dzieła sztuki i poezja smaku

galeria tutaj

I miejsce w Turnieju motoryzacyjnym

21 marca 2014 roku na terenie warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym odbył się II Powiatowy Turniej Motoryzacyjny „Pierwszy Dzień Wiosny za kierownicą”.

Zadaniem uczestników był przejazd szkolnym samochodem nauki jazdy wyposażonym w zestaw do testu Stewarta toru manewrowego ze slalomem, rondem angielskim, podjazdami, itp. O kolejności decydował czas przejazdu powiększony o dodatkowe kary–5 sekund w przypadku błędu technicznego.

Do turnieju zgłosiły się drużyny reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu: Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie, Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opocznie i gospodarz – Zespół Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła nasza uczennica Paulina Laska z czasem 0,55,58 sekund, była najszybsza z pośród wszystkich uczestników.

Do zawodów międzyszkolnych uczniów przygotował Pan Janusz Aleksandrowicz.

galeria w przygotowaniu

BHP w praktyce

 

Uczniowie klasy I brali udział w lekcji pokazowej "Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie", którą prowadził Pan Janusz Aleksandrowicz.

galeria tutaj

Turniej Wiedzy Pożarniczej

Dwie uczennice z klasy IV Technikum Obsługi Turystycznej: Sylwia Bernaś oraz Barbara Łakomska wzięły udział w Gminnych Eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowanego w Domu Kultury w Żarnowie w dniu 27 lutego 2014 r. Organizatorami konkursu byli: Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Urząd Gminy w Żarnowie.

Konkurs składał się z dwóch części: testu wiedzy oraz eliminacji ustnych. W Turnieju Barbara Łakomska zajęła drugie miejsce, natomiast Sylwia Bernaś zajęła miejsce trzecie.

galeria tutaj

II Marsz Niepodległości w Białaczowie

W dniu 3 listopada 2013 r. na terenie Białaczowa odbył się II Marsz Niepodległości o Puchary Brygadiera Związku Strzeleckiego "Strzelec" Federacji Jednostek - Józefa Wodzińskiego oraz Komendanta Związku Strzeleckiego "Strzelec" Federacji Jednostek - Marka Matuły oraz Nagrodę Złotego Orła Strzeleckiego zorganizowany przez Jednostkę Strzelecką 2036 im. OP AK "Błysk” dla uczczenia 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W Marszu wystartowały osoby zaproszone m.in. Poseł Robert Telus, Starosta Powiatu Opoczyńskiego - Marek Ksyta, Wicestarosta – Józef Róg, Wójt Gminy Żarnów – Krzysztof Nawrocki. oraz młodzież gimnazjalna i szkół średnich z powiatu opoczyńskiego. Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie reprezentowały 4 uczennice: Ewa Kowalska, Barbara Łakomska, Sylwia Bernaś z klasy IV TOT oraz Izabela Rutowicz z klasy II TOT. Opiekunem młodzieży był pan Janusz Aleksandrowicz.

Marsz miał charakter terenowo-militarno-zadaniowy, uczestnicy posługiwali się przygotowanym sprzętem i mapami. Na trasie 3 km należało zaliczyć następujące zadania: 3 strzały do tarczy z karabinu, szukanie łusek za pomocą wykrywacza metalu, załadować magazynek, przeładować oraz oddać 1 strzał z pistoletu. Ostatnim zadaniem było odpowiedzieć na 1 pytanie dotyczące tekstu źródłowego.

Po dotarciu do ostatniego punktu kontrolnego należało udać się na metę, gdzie trzeba było podać hasło, które znajdowało się w łusce. Odnalezienie „sprytnie” ukrytego hasła przyprawiło wielu uczestników o zawrót głowy. Młodzież z wyznaczonymi zadaniami poradziła sobie bardzo dobrze.

Punktem kulminacyjnym było wręczenie nagród dla najlepszych uczestników Zawodów. Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy udali się do szkolnej kawiarenki na odpoczynek, gdzie każdy mógł otrzymać kawę, herbatę oraz grochówkę.

Foto relacja tutaj

Powiatowe Manewry Ochotniczych Straży Pożarnych

Dnia 24 września 2013 r. na terenie obiektu Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach przeprowadzone zostały ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, które miały na celu:

- doskonalenie współdziałania sił i środków PSP, OSP, Policji, Pogotowia Ratunkowego, Starostwa Powiatowego w Opocznie i Urzędu Gminy w Żarnowie,

- doskonalenie umiejętności współpracy Kierującego Działaniami Ratowniczymi z pracownikami Domu Pomocy Społecznej,

- sprawdzanie poprawności działania łączności radiowej, -ewakuacje z budynku i udzielanie pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym.

 

W ćwiczeniach brały udział:

- KP PSP w Opocznie

- JRG PSP Opoczno

- OSP Żarnów, Topolce, Paradyż, Węglany, Białaczów, Chełsty i Wygnanów

- Siły i środki podmiotów współdziałających z KSRG na poziomie powiatu: (Pogotowie Ratunkowe „FALCK” w składzie Michał Winter, Witold Róg, Paulina Mirecka, Policja, Pogotowie Energetyczne) Czynny udział w ćwiczeniach wzięli również uczniowie kl. I, III Zasadniczej Szkoły Zawodowej i uczniowie kl. II, IV Technikum w Żarnowie, którzy posłużyli służbom medycznym za osoby poszkodowane m.in.: Mateusz Łopyta, Mateusz Słodkowski, Dariusz Głodowski, Patryk Brzeski, Rafał Momot, Grzegorz Rumiński i Krzysztof Ślusarczyk. Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem Starosty Marka Ksyty, który wysoko ocenił przygotowania i przebieg przeprowadzonych ćwiczeń, przez wszystkie służby ratownicze. Organizatorem i kierownikiem wycieczki był Pan Janusz Aleksandrowicz.

foto relacja na naszym facebooku tutaj

Lekcje otwarte

Uczniowie klasy III o profilu Mechanik Pojazdów Samochodowych uczestniczyli w lekcjach otwartych które prowadził Pan Janusz Aleksandrowicz.

foto relacja tutaj

Ostatnio dodane zdjęcia

Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie
ul. 17-go Stycznia 15, 26-330 Żarnów, tel/fax: 44 736 14 66, tel: 44 757 80 83, e-mail: zszzarnow@poczta.onet.pl
Copyright by www.zszzarnow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.